مقالات

woman avatar

فناوری های نوین در صنایع دستی


فناوری های نوین در صنایع دستی


woman avatar

فناوری های نوین و گردشگری


فناوری های نوین در صنعت گردشگری


woman avatar

مروری بر شتابدهنده های صنایع فرهنگی ایران و جهان


مروری بر شتابدهنده های صنایع فرهنگی ایران و جهان


woman avatar

خلاقیت چه مزایایی برای سلامتی دارد؟


ما به دلیل لذتی که از کارهای خلاقانه ای همچون نویسندگی، بازیگری، نقاشی و... می بریم، به سراغ این قبیل فعالیت ها می رویم. به طور شهودی می دانیم که خلاقیت برای ما خوب است و اعمال خلاقانه ما را خوشحال می کنند. در این یادداشت درصدد آنیم که بدانیم علم در مورد مزایای خلاقیت چه می گوید؟


woman avatar

کاربرد واقعیت افزوده AR در سطوح مختلف آموزشی


واقعیت افزوده به دلیل فراهم کردن فضای تعاملی به صورت ملموس، سه بعدی و پوشش دادن مباحث بسیار گسترده، در کلاس درس می تواند نقش تسهیل کننده­گی بالایی را داشته باشد. در یادداشت زیر نگاهی کوتاه به کاربرد واقعیت افزوده AR در سطوح آموزشی مختلف خواهیم پرداخت.


woman avatar

نقش واقعیت افزوده در صنعت تغذیه


با توجه به ظهور واقعیت افزوده در صنایع غذایی و گردشگری ، اگر صاحب رستوران هستید و به دنبال جدیدترین راه حل های فناوری برای توسعه کسب و کار خود هستید، بهتر است با کلیه کاربردها و مزایای واقعیت افزوده آشنا شده و تصمیم بگیرید با استفاده از این فناوری نوآورانه ، برنامه ­های بهتری برای رستوران خود تدارک ببینید.


woman avatar

جشنواره موسیقی نواحی ایران


به‌ عنوان فرهنگي‌ترين نماد موسیقی کشور در عرصۀ اجرا و تولید آثار فاخر و ارزشمند موسیقی اقوامِ ايران و با بهره‌گیری از استادان این حوزه و نیز پژوهشگران برجستۀ موسيقي‌شناسي و قوم‌موسيقي‌شناسي فعاليت دارد.


woman avatar

یکی از جدیدترین رویدادهای موسیقی سال، افتتاح نمایشگاه سازخانه در خانه ی موسیقی


آیین افتتاح سومین نمایشگاه «سازخانه» عصر روز دوشنبه نهم دی ماه سال 1398 باحضور تعدادی از هنرمندان عرصه موسیقی و علاقمندان در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.


woman avatar

بررسی نقش واقعیت مجازی و افزوده در صنعت چاپ و نشر


درحالی که اکثر افراد واقعیت مجازی را با بازی و سایر اشکال سرگرمی های انسانی می شناسند، امروزه این صنعت به طور فزاینده ای در انتشارات علمی مورد استفاده قرار می گیرد. واقعیت مجازی، به محققان، ناشران و فعالین حوزه نشر اجازه می دهد تا علاوه بر آنکه همانند گذشته، محصولات خود را به اشتراک بگذارند و ضمن حفظ کردن محتوای مطالب، تجربه ای بی نظیر را به خوانندگان ارائه دهند. با این حال ، تا به امروز این فناوری قدم های اولیه خود را در این حوزه طی می کند.


woman avatar

هوش مصنوعی؛ پیش قراول مبارزه با ویروس کرونا


تلاش های بهداشت عمومی به شدت بستگی به پیش بینی چگونگی شیوع بیماری های واگیرداری مانند بیماری که اکنون توسط سازمان بهداشت جهانی COVID-19 نامگذاری شده است و هم اکنون در سراسر جهان گسترش یافته است، دارد. در روزهای ابتدایی شیوع یک ویروس ، هنگامی که داده های قابل اعتماد و مستدل هنوز وجود ندارند و یا بسیار کم می باشند ، محققان به مدلهای ریاضی روی می آورند که می توانند پیش بینی کنند افرادی که می توانند آلوده شوند به کجا می روند و چقدر احتمال دارند که این بیماری را با خود به همراه داشته باشند. این روش های محاسباتی از معادلات آماری شناخته شده ای استفاده می کنند که احتمال انتقال افراد را به بیمار منتقل می کند.


woman avatar

تلفیق هنر و واقعیت مجازی


فناوری واقعیت مجازی هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می برد. با این وجود به لطف پیشرفت های صورت گرفته، این فناوری توانسته است در بین اقشار مختلف جامعه، جایی برای خود دست و پا کند. دنیای هنر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از همان ابتدا که هدست های های VR وارد بازار انبوه شده­اند، اولین برنامه های کاربردی مربوط به هنر نیز با آن تنیده شده اند.


woman avatar

واقعیت مجازی؛ سلامت روان


امروزه کاربرد فناوری واقعیت مجازی در تمامی حوزه های پزشکی و پیراپزشکی در حال گسترش است. موج جدید پژوهش های روانشناسی نشان می دهد که فناوری واقعیت مجازی در تشخیص و درمان بیماری هایی مانند اضطراب اجتماعی تا بیماری های مزمنی همچون آلزایمر موفق عمل می کند.


woman avatar

سرویس ویدئو هنگام درخواست


فناوری ویدئو هنگام درخواست (VOD) یک فناوری تلویزیونی تعاملی است که به کاربران این امکان را می دهد تا محتواهای صوتی یا تصویری را هر زمان که خودشان خواستند گوش کرده و یا تماشا نمایند. در این سیستم کاربران مجبور نیستند برنامه‌ها را در زمان پخش سراسری و در ساعت تعیین شده تماشا کنند.


woman avatar

واقعیت مجازی و کودکان


واقعیت های افزوده، مجازی و ترکیبی، چند وقتی است که در آسمان اقتصاد جهانی خوش میدرخشند. طبق پیش بینی های جهانی به نظر می رسد ، که این رسانه های چند بعدی رواج بسیار گسترده تری پیدا خواهند کرد.


woman avatar

واقعیت ترکیبی MR؛ دستیار جدید پزشکان


کاربردهای واقعیت ترکیبی MR (ترکیب واقعیت مجازی VR و واقعیت افزوده AR ) در چند سال گذشته، بیشتر در حوزه بازیهای کامپیوتری و صنعت سینما قابل مشاهده بوده است. اما در سال های اخیر، پزشکان و پزوهشگران حوزه پزشکی شروع به تزریق این فناوری در این حوزه نموده و برنامه های کاربردی و عملی­ای را در زمینه آموزش پزشکی طراحی کرده اند. در این یادداشت گزارش مختصری از پیشرفت های صورت گرفته در این حوزه ارائه می شود.