تفاهم نامه تجاری سازی و سرمایه گذاری پارک با بنیاد ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی

پنجشنبه, 01 اسفند 98

تفاهم نامه تجاری سازی و سرمایه گذاری پارک با بنیاد ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی

 

یکی از مسائل مهم در حمایت از تولید ملی، اولویت گذاری و انتخاب صنایعی است که می تواند با سرعت بالاتری توسعه پایدار و مبتنی بر ارزش های ملی را سامان دهد. با توجه به فرصت ها، تهدیدها و منابع محدود باید امکانات کشور را در برخی صنایع استراتژیک متمرکز نمود. در این راستا هنگامی که بحث از تولید ملی، ثروت آفرینی ملی، اشتغال زایی و ... می شود، نگاه ها ابتدا به سمت صنایعی چون نفت، گاز، پتروشیمی، خودروسازی و ... می رود و دیگر صنایع چندان مورد توجه قرار نمی گیرند، در حالی که اگر شاخص های ثروت آفرینی، اشتغال زایی، رشد اقتصادی و ... را در نظر بگیریم، صنایع فرهنگی یکی از مهمترین اولویت ها خواهد بود.

صنایع فرهنگی، دانش بنیان هستند و قابلیت زیادی برای ایجاد شغل دارند. تولیدات این صنعت بر خلاقیت، مهارت و نوآوری استوار بوده و غالبا مبتنی بر فناوری است. بر اساس یک دسته بندی، این صنایع عبارتند از:

۱سینما و تئاتر

۲رادیو و تلویزیون

۳چاپ‌ونشر (کاغذی-الکترونیک)

۴موسیقی

۵مد (لباس و غیره)

۶گردشگری

۷دکوراسیون و معماری

۸آموزش الکترونیکی

۹تبلیغات

۱۰پویانمایی

۱۱بازی‌های رایانه‌ای

۱۲صنایع دستی

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی توسعه ی فناوری های فرهنگی، تفاهم نامه ای فیمابین پارک و بنیاد ملی توسعه فناوری های فرهنگی امضا شد. در این جلسه دکتر اسدی به توضیح فعالیت اصلی بنیاد حول فناوری و توسعه صنایع خلاق با تمرکز بر فناوری های صنایع دستی، گردشگری، بوم گردی، صنعت فرش، تولید محتوای دیجیتال، هنر و صنایع هنری اشاره نمود و چشم انداز اصلی این بنیاد را ایجاد برترین زیست بوم کسب وکارهای فناوری فرهنگی در خاورمیانه عنوان کرد.

در جهت توسعه کسب و کارهای نوپا دفتر سرمایه گذاری و تجاری سازی پارک علم و فناوری استان با همکاری بنیاد ملی توسعه فناوری های فرهنگی راه اندازی شد. در این راستا بنیاد ملی توسعه فناوری های فرهنگی اقدام به تجاری سازی و سرمایه گذاری واحدهای فناور فعال در استان فعالیت و پارک علم و فناوری استان زنجان نیز در راستای اجرایی نمودن این تفاهم اقدام به تامین زیر ساختهای لازم برای بنیاد خواهد کرد.

در انتهای این جلسه مقرر شد پارک علم و فناوری استان زنجان با برگزاری فراخوان ماهانه نسبت به جمع آوری طرحهای قابل سرمایه گذاری و احصای آنها اقدامات لازم را انجام دهد. پس از امضای تفاهم نامه از مدعوین جهت ارائه طرحها به دفتر پارک دعوت به عمل آمد.